Novinky

­čöž Autobat├ęria a jej opotrebenie

Autobat├ęria je s├║─Źiastka bez ktorej ani len nena┼ítartujete. Na jej funk─Źnos┼ą vpl├Żva mnoho faktorov. Ak├ę s├║ pr├şznaky jej opotrebenia a kedy je vhodn├í jej v├Żmena?

V┬ána┼íej s├ęrii servisn├Żch ─Źl├ínkov sme sa venovali mnoh├Żm d├┤le┼żit├Żm ─Źastiam na va┼íom vozidle. Po─Ćme sa teda spolo─Źne pozrie┼ą na autobat├ęriu, ktor├í nap├íja v┼íetku elektroniku vozidla. Posledn├ę ┼żelanie motoristu je nepr├şjemn├ę rann├ę prekvapenie cestou do pr├íce, kedy v├ím vozidlo nena┼ítartuje alebo v├ís v hor┼íom pr├şpade nech├í vysie┼ą na ceste. Pozrime sa spolo─Źne, ako tejto hrozbe pred├şs┼ą.

Autobat├ęria – kedy je zrel├í na v├Żmenu?

Prv├Żm a┬áasi najhlavnej┼í├şm znakom v├Żmeny bat├ęrie, ktor├Ż vodi─Ź dok├í┼że okam┼żite spozorova┼ą je dlh├ę resp. viac n├ísobn├ę ┼ítartovanie agreg├ítu. Ak m├íte autobat├ęriu po┼íkoden├║ ─Źi zrel├║ na v├Żmenu, na palubnom po─Ź├şta─Źi by sa v├ím mala rozsvieti┼ą kontrolka. Pozor nepanik├írte! T├íto kontrolka sa zobrazuje pred ka┼żd├Żm ┼ítartom. Ak v┼íak po ┼ítarte do p├ír sek├║nd nezhasne, je ─Źas na v├Żmenu.

Va┼ía autobat├ęria je citliv├í na vysok├ę teploty ─Źi ÔÇ×prebitieÔÇť samotn├ę. V┬ápraxi to znamen├í ┼że n├ípl┼ł bat├ęrie zv├Ą─Ź┼íuje svoj objem, ─Źo m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nadmern├ęho naf├║knutia bat├ęrie a┬ápo┼íkodenie krytu. Tento stav bat├ęrie je ve─żmi nebezpe─Źn├Ż nako─żko m├┤┼że vies┼ą k┬ávyte─Źeniu ─Źi dokonca v├Żbuchu bat├ęrie.

Autobat├ęria

Vplyv po─Źasia na stav autobat├ęrie

Ako sme u┼ż spom├şnali va┼ía bat├ęria je citliv├í na vysok├ę teploty. To v┼íak nie je v┼íetko. Aj chladn├ę po─Źasie m├í takisto negat├şvny vplyv na n├ípl┼ł bat├ęrie. Takisto ako olej, aj n├ípl┼ł bat├ęrie vie stuhn├║┼ą. Za n├ísledok to m├í v├Żrazne v├Ą─Ź┼íiu n├ímahu pri pr├íci bat├ęrie.

Pre─Ź├ştajte si aj:┬áKedy je ten spr├ívny ─Źas na v├Żmenu stiera─Źov?

Vysok├ę teploty maj├║ za n├ísledok okrem nadmern├ęho rozp├şnania n├íplne i┬átzv. dehydrat├íciu n├íplne bat├ęrie. Pre v├ís nie je podstatn├Ż samotn├Ż proces dehydrat├ície, ale d├┤sledok, ktor├Żm je r├Żchlej┼íie opotrebenie autobat├ęrie.

Vo v┼íeobecnosti odpor├║─Źame meni┼ą bat├ęriu aspo┼ł raz za tri roky. Ak v┼íak poci┼ąujete ┼ąa┼żkosti pri ┼ítarte alebo v├ím va┼ía bat├ęria nazna─Źuje opotrebenie in├Żm z┬áop├şsan├Żch znakov, nev├íhajte a┬ápr├ş─Ćte sa poradi┼ą k┬án├ím do servisu. N├í┼í ┼íkolen├Ż person├íl v├ím autobat├ęriu skontroluje a odpor├║─Źi ─Ćal┼íie kroky. Kontaktova┼ą n├ís m├┤┼żete TU.

Náš blog

Novinky, recenzie a akcie

Infolinka
0800 700 500

Pou┼ż├şvate zastaral├Ż prehliada─Ź. M├┤┼żete si ho aktualizova┼ą na tejto str├ínke.