Mnohí vodiči sa pri kúpe pneumatík riadia cenou či hodnotením podľa nezávislých testov rôznych asociácií, čo môže byť signál k tomu, aké pneu si vybrať. Skúsený vodič však vie, že tabuľkové čísla nie sú všetko a dôležité sú aj iné faktory, ktoré by mali rozhodovať. V Auto-Impex sme preto pre vás pripravili päť tipov, ktoré by ste mali brať v úvahu pri výbere vašich nových letných pneumatík.
Pri kúpe pneumatík cez internet je mimoriadne dôležité skontrolovať tzv. DOT kód pri doručení. Tento kód vám prezradí, kedy bola pneumatika vyrobená a teda, ako dlho leží na sklade ako nová u predajcu. Niekedy sa stáva, že aj keď si kúpite nové pneumatiky, ich vek môže byť bezmála aj rok či dva. Dbajte preto o to, aby vaša nová pneumatika bola skutočne nová a bola vyrobená maximálne pred pol rokom.
V Európskej únii sú pneumatiky povinne vybavené tzv. EÚ štítkom. Ten hovorí, aké jazdné vlastnosti pneumatika má – aká je jej priľnavosť na vode, ako je hlučná či aký má vplyv na spotrebu. Vyberte si teda také pneumatiky, ktoré majú dobré hodnotenie pre jazdný štýl, ktorý vás najviac charakterizuje. Ak jazdíte desiatky tisíc kilometrov ročne, hľadajte tie, ktoré majú výborné hodnotenie vzhľadom na spotrebu. Naopak, plášte s dobrou priľnavosťou na vode oceníte najmä, ak jazdíte agresívnejšie či športovejšie.
Aj vo svete pneumatík platí, že najdrahšie nie je automaticky najlepšie a naopak. Cena však odráža kvalitu a ak siahnete po najlacnejšej pneumatike ázijskej značky, môžete očakávať horšie jazdné vlastnosti, hluk či dlhšiu brzdnú dráhu alebo kratšiu životnosť pneumatiky. Cena by preto nemala byť hlavným kritériom pri rozhodovaní. Vodiči preto často volia akúsi zlatú strednú cestu, pokiaľ nepotrebujú skutočne výkonnú pneumatiku, zodpovedajúcu ich jazdnému štýlu.
Vo veľkom technickom preukaze máte zvyčajne zapísané ďalšie odporúčané rozmery pneumatík a diskov. Vyberajte preto len z týchto rozmerov plášťov, ktoré sú pre vaše vozidlo schválené. Vyhnete sa tak zbytočným problémom s políciou pri kontrole či pri riešení poistnej udalosti, kde poisťovňa za nesprávny rozmer často kráti plnenie.
Laická verejnosť pozná letné, zimné a celoročné pneu. Tí skúsenejší a pracovníci autoservisu však vedia rozlíšiť aj typ dezénu, ktorý je určený pre rôzne štýly jazdy. Ak jazdíte krátke trasy prevažne v meste, voľte symetrický dezén. Asymetrický vzor sa hodí pre autá s výkonnejšími motormi a ponúka kratšiu brzdnú dráhu či lepšie bočné vedenie. Obúvajú si ich preto skôr športovo ladené vozidlá. Smerový dezén zasa dobre odvádza vodu, sneh či blato, preto je vhodný skôr na offroad a jazdu v teréne.