V našej sérii servisných článkov sme sa venovali mnohým dôležitým častiam na vašom vozidle. Poďme sa teda spoločne pozrieť na autobatériu, ktorá napája všetku elektroniku vozidla. Posledné želanie motoristu je nepríjemné ranné prekvapenie cestou do práce, kedy vám vozidlo nenaštartuje alebo vás v horšom prípade nechá visieť na ceste. Pozrime sa spoločne, ako tejto hrozbe predísť.
Prvým a asi najhlavnejším znakom výmeny batérie, ktorý vodič dokáže okamžite spozorovať, je dlhé resp. viacnásobné štartovanie agregátu. Ak máte autobatériu poškodenú či zrelú na výmenu, na palubnom počítači by sa vám mala rozsvietiť kontrolka. Pozor nepanikárte! Táto kontrolka sa zobrazuje pred každým štartom. Ak však po štarte do pár sekúnd nezhasne, je čas na výmenu.
Vaša autobatéria je citlivá na vysoké teploty či „prebitie“ samotné. V praxi to znamená že náplň batérie zväčšuje svoj objem, čo môže byť príčinou nadmerného nafúknutia batérie a poškodenie krytu. Tento stav batérie je veľmi nebezpečný nakoľko môže viesť k vytečeniu či dokonca výbuchu batérie.
Ako sme už spomínali vaša batéria je citlivá na vysoké teploty. To však nie je všetko. Aj chladné počasie má takisto negatívny vplyv na náplň batérie. Takisto ako olej, aj náplň batérie vie stuhnúť. Za následok to má výrazne väčšiu námahu pri práci batérie.
Prečítajte si aj: Kedy je ten správny čas na výmenu stieračov?
Vysoké teploty majú za následok okrem nadmerného rozpínania náplne i tzv. dehydratáciu náplne batérie. Pre vás nie je podstatný samotný proces dehydratácie, ale dôsledok, ktorým je rýchlejšie opotrebenie autobatérie.
Vo všeobecnosti odporúčame meniť batériu aspoň raz za tri roky. Ak však pociťujete ťažkosti pri štarte alebo vám vaša batéria naznačuje opotrebenie iným z opísaných znakov, neváhajte a príďte sa poradiť k nám do autoservisu. Náš školený personál vám autobatériu skontroluje a odporúči ďalšie kroky.