Mnohým z vás je pojem uhlíková neutralita ako tak známy. Všetci vieme, že automobilky chcú tento cieľ splniť najmä húfnou elektrifikáciu a znížením počtu vozidiel so spaľovacím motorom v bežnej premávke. To však nie je všetko. Automobilky sa snažia znížiť aj produkciu emisií počas samotného procesu výroby automobilov. Inak tomu nie je ani v prípade japonského Nissanu.
Vedenie automobilky Nissan sa rozhodlo priblížiť sa k uhlíkovej neutralite výstavbou inteligentnej továrne Tochigi v Japonsku. Tento významný krok je postavený na troch stavebných pilieroch, ktoré vám priblížime v nasledujúcich riadkoch. Automobilka tak reaguje na klimatické zmeny a aktuálne výzvy automobilového priemyslu, tvrdí šéf automobilky za odvetvie výroby Hideyuki Sakumoto.
„Automobilový priemysel je v období veľkých zmien a riešenie globálnej výzvy zmeny klímy je naliehavé. Vnímame to ako príležitosť vybudovať silu monozukuri (výroba), súčasť našej DNA, vyvíjať a používať inovatívne technológie na prekonanie výziev, ktorým čelíme“, Hideyuki Sakumoto.
Prvý pilier predstavuje SMART riešenia aktuálnej výroby. V skratke sa jedná o aplikáciu moderných technológii vo výrobnom procese. Nissan sa zameria hlavne na robotizáciu výrobných liniek, čím chce nahradiť mnohé pracovné miesta majstrov svojho remesla, japonských odborníkov TAKUMI. Automatizácia je reakcia na čoraz vyššiu komplexnosť vozidiel, ktoré prechádzajú procesom digitalizácie a elektrifikácie.
Neprehliadnite: Ako funguje Xtronic a aké sú jeho výhody?
Automatizácia a robotizácia sa dotkne najmä montáže agregátov, stropníc a modulov kokpitu. Toto riešenie prinesie výrazné zníženie fyzickej námahy pracovníkov továrne. Zmena sa dotkne aj lakov karosérie. Tie budú po novom na vodnej báze. Lak na vodnej báze umožní fúziu procesu vypekania farby karoséria a nárazníkov, čo bude mať za následok zníženie spotreby energie až o 25 %. Kontrolu finálneho produktu, teda laku samotného bude mať na zodpovednosti šesť robotov.
Automobilka Nissan sa zaviazala k splneniu cieľa uhlíkovej neutrality do roku 2050 naprieč všetkými operáciami po celom svete. Budovanie inteligentnej továrne Tochigi má predstavovať štartovný bod celej premeny. Cieľom je elektrifikácia všetkých výrobných prostriedkov, získavanie energie z obnoviteľných zdrojov či palivových článkov v továrňach a elektrifikácia všetkých modelov portfólia do roku 2030.
Inteligentná továreň Tochigi by mala začať s produkciou plne elektrického modelu Nissan Ariya na konci tohto finančného roka.